1952
Sobotnie spotkania w domach
Dzieci z okolic Slough zaczynają uczyć się języka polskiego w ramach sobotnich lekcji w prywatnych domach.

Po II wojnie światowej Polska stała się Republiką Ludową rządzoną przez komunistów. Polacy, którzy walczyli w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, szybko zrozumieli, że ich droga powrotu do Ojczyzny została zamknięta.
Polskie rodziny osiadłe w Wielkiej Brytanii odczuwały potrzebę zachowania swojej odrębności narodowej i kulturowej. Zaczęto tworzyć parafie, stowarzyszenia i szkoły. Polska Szkoła Slough jest jedną z nich i jednocześnie jedną z najstarszych w Wielkiej Brytanii.
Dzieci z okolic Slough zaczynają uczyć się języka polskiego w ramach sobotnich lekcji w prywatnych domach.
Dzięki staraniom proboszcza parafii w Slough, ks. Karola Świętonia dzieci uczestniczą w zajęciach w polskiej szkole w obozie Iver. Rok później ukonstytuował się pierwszy Komitet Rodzicielski w Slough, który zapewnił naukę w szkole św. Antoniego na Farnham Road
Po likwidacji obozu w Great Bower Wood, koło PMS zostaje przeniesione do Slough. Pierwszym prezesem i opiekunem szkoły zostaje ks. Świętoń. Daniel Szwajkowski zajmuje się natomiast organizacją pracy szkoły.
Przy szkole zostaje zorganizowana gromada zuchów, z następnie również drużyny harcerskie.
Powstaje chór polski im. Stanisława Moniuszki prowadzony przez przyjeżdżającego z Londynu dyrygenta.
Do tej pory Szkoła nie miała jeszcze wyróżniającej się nazwy, ówczesna p. dyrektor Danuta Wojciechowicz proponuje nadanie imienia Henryka Sienkiewicza. Jak już wiecie, propozycja się przyjęła.
W szkole poszerzany jest stopniowo zakres nauki. Teraz mamy już własne przedszkole, 6 klas szkoły powszechnej, klasę dla dzieci z małżeństw mieszanych, 4 klasy gimnazjalne, kończące się egzaminem O-level, a następnie również A-level..
Do tej pory lekcje odbywały się w szkole św. Antoniego przy Farnham Rd. w Slough. Jest nas więcej i więcej, więc nauka odbywa się w dwóch budynkach. Byliśmy w szkole św. Józefa przy Shaggy Calf Lane, lokalach Klubu (obecne Stowarzyszenie Polskie) przy Stoke Rd i Orchard School. Jak wspomina p. dyrektor Wojciechowicz "byłam skaczącą przez płot kierowniczką".
Parafia w Slough staje się ostoją szkoły na 12 lat w czasach trudności finansowych i niewielkiej liczby uczniów.
Nasza uczennica dostaje pierwszą nagrodę za uzyskanie najlepszego stopnia z polskiego A-level w całej Anglii. Ten doskonały wynik to nie wyjątek – od lat udaje nam się utrzymywać stuprocentową zdawalność.
Polska Szkoła przenosi się do nowej siedziby w Slough & Eton College, gdzie funkcjonuje do dziś.
I idziemy po więcej!